Jistěte se a noste přilbu !!!

Ferratové karabiny jsou vaše jediné jištění, mějte je vždy před sebou. " než se chytnu, tak se cvaknu"

Neohrožujte druhé, nenoste lahve v kapsičkách batohu nebo na sedáku. Nechoďte mimo jistící lano.

Naučte se používat dojištění krátkým lanem a techniku "na vodítko" jako back up pro lezení s dětmi.. obě metody je nutné mít předem nacvičené a jejich použitím fakticky předcházet reálným krizovým situacím !!! LANO VYTAHUJTE DŘÍV !!, NEŽ JE OPRAVDU ZAPOTŘEBÍ..


Pokud byste si z mých kurzů neodnesli nic kromě dodržování pravidla " Ještě dřív než se chytnu, tak se cvaknu" přesně tak jak to dělá šikovná mladá slečna na obrázku , tak mě to bude ke spokojenosti stačit ...
časem sami uvidíte kolik zmatků, stresu, zdržení a nebezpečných situací způsobuje právě nedodržování tohoto pravidla ... Lezci , kteří ho neznají Vám pak budou připadat jako z jiné planety .. Radím Vám , abyste si důsledně od takovýchto lezců udržovali odstup, protože jejich špatná technika může ohrozit i Vás..



Na této stěnce na začátku modré trasy ukažte dětem, kamarádům, začátečníkům základní pravidla lezení . Lezte první a kontrolujte zeshora, aby se vždy včas cvakali do jištění nad sebou.
Předcházejte problémům a nabídněte jim dojištění lanem dřív, než začnou zmatkovat.
Vodní brána je postavená podle nejnovějších trendů a zásad pro stavbu ferrat. Na kurzech bezpečného lezení používám a předvádím moderní ferratové vybavení .. rozhodně Vám nebudu chválit žádnou novinku, o které nebudu stoprocentně přesvědčený, že přínosná pro vyšší bezpečnost při lezení.
Užitečná pomůcka na přijištění na ferratě od firmy Edelrid , kterou si můžete na mých kurzech sami vyzkoušet . Osobně ale nosím obyčejné tenké horolano( SingingRock Gemini 6-15m ) a 2 šroubovací karabiny.


jak nosit lano na ferratě " nakufrovaný " tak, aby vás v rozhodující chvíli nechtělo uškrtit. (video) možností je víc: Foto dopolnit .
Lano "přes rameno" se nosí, protože je to praktické a velmi rychlé.
Není dobré lano za sebou volně nechat courat, protože se může zachytávat a bude schazovat kamení !!!
Je možné si lano předem "pohotovostně" nasoukat do batohu (jako u vodáckého házecího pytlíku)... ,Pokud , ale budete chtít přijišťovat spolulezce po celou trasu, pak budete muset každých deset metrů sundavat batoh ... nemluvě o tom, že tak můžete velmi snadno přijít o svačinu, foťák a cokoliv, co budete mít na dně batohu...

Jak je to s prsákem ??
Pokud horolezec leze s batohem (5 kg a víc), pak musí !!!!!! mít ještě prsák, ev. celotělový postroj !
Malé děti musí !!!!! používat celotělový postroj ev .kombinovaný úvazek!
Celotělové a kombinované úvazky poskytují vyšší míru bezpečnosti (těžiště mají výš- chrání páteř a poskytují vyšší ochranu před úrazem hlavy), mají ale nižší uživatelský komfort ( hůř se v nich sedí, složité převlíkání, komplikovanější navazování).
U malých dětí a při lezení s těžkým batohem je prsák nutnost !!!
Naproti tomu se jistě sami přesvědčíte, že v alpských zemích na ferratách téměř neuvidíte lezce s prsákem, nebo celotělovým úvazem.. Analýza úrazů na ferratách v Rakousku za roky 2010 -2016 nevykazuje jediný !!! případ poškození páteře způsobeného zachyceným pádem.. všechny úrazy při zachyceném pádu byly způsobené nárazem o skálu a kovové prvky ferraty !!!
Dalo by se tedy říct, že pokud nejste úplní začátečníci a nelezete s těžkým batohem, tak Vás prsák na běžné ferratě ochrání před rizikem, které je velmi malé..
Jinými slovy : od vysokého a velice reálného rizika , že se při pádu zraníte nárazem o skálu nebo kotvy Vás prsák nechrání, a riziko, před kterým by účinně chránil podle reálných čísel z Rakouských statistik téměř neexistuje..
Čeho se opravdu bojí zkušení horolezci , je , že se vám jištění připlete při pádu mezi nohy- pád pak vždy končí hlavou dolu a proto byste nikdy neměli courat jistící karabiny pod sebou !!! ( ve videu padá kaskadér a rotaci na hlavu perfektně vykryje rukou, v reálu takovou duchapřítomnost nikdo nemá a tyhle pády končí zle)

při lezení s větším a těžším batohem zvažte použití prsáku, Lahve noste raději v batohu.


Na tomto obtížném ( D+) místě na sestupu k první lanové lávce, "nachytáte" spoustu lidí, co nedají dopustit na odsedávačku. (při sestupu ji prostě bezmyšlenkovitě cvaknou taky... tzn. při pádu by nezafungoval tlumič!!!! ) Zde kouknětě na video od 1.m28s a uvidíte sami ve stresu lidi cvaknou všechno co mají po ruce!!!
Všechny nové ferratové sety mají na konci absorbéru očko pro odsedávací karabinu !!! V lehkém terénu je ale lepší si karabinu odepnout, protože se dost motá a překáží. Potkal jsem i ferratisty, co si pak tuto karabinu cvakli zpátky do oka sedáku a trím si vyřadili z funkce absorbér!!! ( foto)
Lékárnička na ferratu by měla obsahovat sterilní krytí, dva fáče , trojcípý šátek, termofolii, jodové pero, několik sichrhajsek, leukoplast, sušenku a hroznový cukr, chir. rukavice, malá KPZ se sirkami a suchým lihem pro rozdělání ohýnku. Důležité je mít nabitý mobil s aplikacemi na předpověď počasí a navigaci.
Jednotné evropské tísňové číslo je 112.
Jaké boty na Ferratu??
Boty na terénní běh:
- Jsou lehké a dobře se v nich chodí, pokud mají hrubý vzorek, dobře drží na vlhké skále.
- Většinou nedrží tak pevně na noze jako pohorky a speciální lezecké boty (noha v nich trochu plave ), nejsou tak odolné proti opotřebení o hrubou skálu a kamení
Pohorky :
- výborně drží na skále díky gumě vibram a díky hrubému vzorku drží i na mokré skále sněhu, vlhké trávě a blátě. Kotníkovou obuv oceníte při sestupech v kamení a suti, kde výborně chrání kotník proti podvrknutí. Díky tuhé podešvi se v nich dobře stojí na kramlích.
- Jsou těžší a objemnější
Horolezecké lezačky:
- Díky gumě lepičce výborně drží na suché skále. V lezačkách máte cit a ustojíte mnohem menší stupy. Na ferraty je potřeba mít lezačky pohodlné klidně na tlustou ponožku, jinak budete při lezení trpět a při sestupu ještě víc.
- Lezačka má hladkou podrážku a je krajně nevhodná při sestupu po mokré skále, mokré trávě, blátě , sněhu atd .
Ferratová obuv speciální:
- Guma na speciálních ferratových botách (aproachových botách) je dost podobná gumě na lezačkách a má vysokou přilnavost ke skále. Navíc má většinou hlubší dezén a tudíž nedochází k aqaplaningu a drží i na mokré skále a v terénu.. Podešev je často vyztužená a tak se v nich dobře leze po kramlích a žebřících aniž by vás brzo bolely nohy.
- Většina speciálních bot má design, aby měly výdrž a neopotřebovaly se brzy při užití v náročném terénu jako je suť a ostré skály .. (obsázka z gumy chrání proti prodření)
- Boty jsou lehčí než pohorky na druhou stranu tolik nechrání kotník proti podvrknutí v náročném terénu

pro případ nouze může být užitečné vyzkoušet si použití prusíku pro překonání krátkého těžkého úseku. (je nutné se u toho jistit ferraťákem, existuje spousta způsobů vázání "prusíku", každý se hodí k jinému účelu, jinak drží a různě se s nimi pracuje.. Já používám francouzský na jištění při slanění a Machardův(na fotografii ) ke šplhání po laně )
Video :https://www.youtube.com/watch?v=ppwg4Q8m_Ks
nepotřebný materiál (slaňovací osma) na sedáku a petlahev která se může kdykoli vycvaknou a spadnout dolů nedejbože někomu na hlavu. Tahat takhle za sebou jištění je chyba, protože cvakání pak strašně zdržuje a v těžkém terénu je to velmi vysilující a krajně nebezpečné..
No comment!!!
Každá slušná horolezecká příručka varuje, že karabina je nejslabší článek jištění a jsou popsané spousty případů samovolného vycvaknutí ( včetně karabin s pojistkou) bohužel s těmi nejhoršími následky . ( nejméně 30 let se kvůli tomu používá liščí smyčka , která samovolné nečekané rozpojení účinně vylučuje)
Stály báby u silnice, chechtaly se převelice , holarýýýý ja hoooolala Skaut má holý kolena... ( všechna tři !!!) Tenhle skautík se asi neživí hlavou, ale nejspíš rukama, protože ruce si chrání důkladně , ...
Opravdový horolezec NIKDY!!! nenosí zbytečnosti na sedáku , ale láhev má bezpečně uloženou v batohu, kde nepřekáží pohybu a neohrožuje lezce pod sebou.. věřte , že karabiny z vietnamské tržnice se vycvakávají mnohem ochotněji než ty lezecké. Horolezec naopak ví, že věci, které po cestě překážejí a obtěžují, mohou být příčinou pádu...

Za tento "vynález" a jeho uvedení na trh by měl někdo nést zodpovědnost !!! velice nebezpečná věc.. ..Navazování přes karabinu jako nejslabší článek se před 30ti lety podařilo vykořenit ... a tady" někdo" zřejmě nečetl knihy experta na bezpečnost v horách, Pita Schuberta ...
kdyby tato slečna upadla například v těžkém traverzu, musela by ke karabinám prusíkovat...
Představte si situaci, že si dáma během dlouhého výstupu půjde odskočit.. vypne si sedák... a .. pak. protože zákonitě spěchá si zapomene karabinu zapojit.. tento hrudní úvazek není pravý prsák jako za starých dob ( s hlavním nosným popruhem okolo hrudníku) a v případě pádu by sám tělo nezadržel..
Toto je ukázka správné techniky, když si pokročilý ferratista chce vyzkoušet v dostatečně členitém terénu lezení bez držení lana. Karabiny "přes loket" jsou rychleji po ruce , než kdybyste je lovili u kolen.
